Poboljšanje naše svakodnevne dobrobiti na poslu

Veliku većinu vremena provodimo na poslu, tako da je bitno da se tamo osećamo dobro i fizički i psihički. Čak i ako nemamo kontrolu nad svime što se dešava na poslu, možemo preduzeti nekoliko radnji kako bismo se osećali dobro na dnevnoj bazi.

Briga o mentalnom zdravlju

Bilo da ste u kancelariji ili da radite od kuće, briga o mentalnom zdravlju je neophodna. U oba slučaja, važno je da postavite svoje granice sa svojim menadžerom i izrazite svoje potrebe.

Prekid veze između kuće i posla

Za one koji rade od kuće ili u hibridnom načinu rada, ponekad može biti teško odvojiti posao od igre. Morate znati kako se “odspojiti”. Morate znati kako da sebi date vremena za odmor da biste bili efikasniji tokom radnog perioda. Zakazivanje automatskih poruka o odsutnosti može biti odlična opcija da obavestite ljude da ste nedostupni. Slobodno istražite opcije svoje e-pošte ili trenutnih poruka.

Isto tako, važno je rezervisati kancelarijsko vreme za posao koje vas neće ometati u kućnim poslovima. Postavljanje rasporeda može pomoći da se poštuje pauza između kuće i posla. Upravljanje prioritetima vam može pomoći da smanjite stres i anksioznost.

Komunicirajte i družite se

Ne treba zanemariti društvene kontakte. To je važan deo dobrobiti na poslu. Čak i ako nisu lični sastanci, preporučuju se grupni sastanci kako bi se održao osećaj pripadnosti. Razgovori u “mašinama za kafu” pomažu u jačanju timskih veza, a mogu se odvijati i virtualno.

Hibridni model rada koji kombinuje dane u kancelariji i dane rada na daljinu može biti opcija za suzbijanje izolacije. Ako je moguće, možete razgovarati o tome sa svojim menadžerom.

Timske aktivnosti van posla važne su za podsticanje osećaja pripadnosti. Mogu biti i aktivnosti koje se mogu realizovati uz male troškove. Ne mora biti komplikovano, samo stvorite priliku da se okupite u prazničnijem kontekstu. Ne ustručavajte se da s vremena na vreme učestvujete u formalnim ili neformalnim društvenim aktivnostima sa svojim kolegama.

Znajte kada treba da budete odsutni

Bilo da se radi o zasluženom odmoru od nekoliko minuta ili dužem odmoru, važno je da sebi dozvolite ravnotežu, a osoba koja to najbolje može učiniti ste vi. Ne zaboravimo da će se na poslu uvek naći nešto za raditi. Stoga ne oklevajte da planirate vreme odmora.

Budite motivisani

Za mnoge, sreća na poslu dolazi i od osećaja ispunjenosti ili korisnosti. Ako misija kompanije ne zadovoljava vaše potrebe, možete se fokusirati i na sebe. Postavite realne ciljeve za svoj profesionalni razvoj svake godine. Nastavite da učite i pomerajte svoje granice. Razgovarajte sa svojim menadžerom o svojim ciljevima i čak predložite obuku koja vas zanima. Budite ponosni na sebe.

Znajte da slušate sebe

Stres je dobar u malim dozama. Ako se taloži predugo, postaje štetno za naše mentalno i fizičko zdravlje.

Važno je biti svestan onoga što može uzrokovati dugotrajan stres i pronaći rešenja. Mnogo je razloga koji mogu biti u korenu toga: preopterećenost poslom, neadekvatni zadaci, nesigurnost posla, nedostatak napredovanja, napeti odnosi, teška radna klima, nedostatak komunikacije itd.

Očigledno, ako se osećate preopterećeno i pritisak raste, nemojte se ustručavati da zatražite pojačanje od svojih kolega. Delegiranje ili deljenje zadataka može pomoći da se pritisak bolje rasporedi.

Ako je, uprkos svemu, naše zdravlje narušeno, moramo razgovarati sa zdravstvenim radnikom. Programi pomoći zaposlenima su često dostupni zaposlenima. Ovi programi su tu da vam pruže ruku pomoći, tako da ih ne treba zanemariti.

Fizičko zdravlje takođe ne treba zanemariti, bilo da ste u kancelariji, kod kuće ili na putu. Zdrav način života će imati direktan uticaj na naš svakodnevni radni život.

Spavanje nije za slabe

Higijena spavanja doprinosi i fizičkom i psihičkom zdravlju. Kada dobro spavamo, efikasniji smo na poslu i imamo više energije.

Jedite pravilno

Kada radite od kuće, boravak u blizini ostave može dovesti do nekih ekscesa. Možda bi bilo dobro da se pretvarate da ste u kancelariji i spakujete ručak. Na ovaj način nema praznina. 

Na isti način, ako morate na službeni put, spakovan ručak može biti odlična opcija. U stvari, manje ćete biti u iskušenju brze hrane i vožnje. Tako ćete napraviti bolji izbor hrane.

Krećite se

U kancelariji ili kod kuće morate pronaći vremena za kretanje. Evo nekoliko saveta kako povećati broj sagorenih kalorija tokom dana:

  • U kancelariju idite stepenicama umesto liftom.
  • Pravite pauze i, ako je moguće, iskoristite priliku da izađete na par minuta šetnje.
  • Iskoristite vreme obroka da zakažete neku fizičku aktivnost. To ne mora biti naporna aktivnost, samo hodanje će učiniti trik.
  • Ustanite da vidite kolegu umesto da koristite aplikaciju za razmenu poruka. Bilo šta može da istegne noge, a da pritom bude efikasno.
  • Stavite svoje termine za aktivnosti u kalendar, na taj način nećete imati “nemam izbora” da idete.
  • Ako idete u kancelariju, zašto ne biste ostavili auto (ako je moguće)? Odaberite hodanje ili vožnju biciklom. Udahnut ćete svež vazduh i pokrenuti se.

Ergonomija

Radni prostor ima uticaj na naš svakodnevni život. Tu provodimo većinu vremena, tako da se tamo moramo osećati dobro.

Počnimo od opreme. Dobro radno držanje pomaže u sprečavanju mnogih problema. Loše držanje može uzrokovati značajne bolove. Stoga je važno osigurati da poslovni prostor poštuje principe ergonomije. Bilo da ste u kancelariji ili radite na daljinu, ne ustručavajte se zatražiti svu opremu koja vam je potrebna da biste se osećali udobno i optimalno. Bilo da se radi o drugom ekranu, podesivoj stolici ili jednostavnom osloncu za noge, svaki zahtev je dobar ako je opravdan.

Ako prostor dozvoljava, preporučljivo je imati namenski radni prostor. To će vam olakšati da se udobno smestite kako biste bili efikasni, a takođe će vam biti lakše da se “isključite” kada se radni dan završi. Sigurno je da bi sa kancelarijskim prostorom, na primer, u spavaćoj sobi san mogao da trpi.

Nadalje, dugoročno gledano, pretrpan, mali i/ili slabo osvetljen prostor mogao bi vam otežati dane. Ne zaboravite da vaš radni prostor bude čist i inspirativan.

Povratak sa odmora

Odmor je lep, ali često znači preopterećenje poslom kada se vratite. Ponekad se zapitate da li je vaš odmor bio zaista opuštajući ili vam je doneo stres. Postoje neke stvari koje mogu umanjiti ovaj efekat bumeranga.

  • Obavezno stavite automatsku poruku o odsutnosti u vašoj e-mail kutiji.
  • Blokirajte nekoliko sati u svom dnevniku kada se vratite kako biste imali vremena da stanete na noge.

Održite sastanke sa ljudima koji su bili prisutni tokom vašeg odsustva da saznate šta se dogodilo.

 

Podelite članak:

Pročitajte još

Scroll to Top